معرفی توزیع سریع و زیبای slax

slax چیست؟

slax یک سیستم عامل مدرن, قدرتمند, قابل حمل, کوچک و بسیار سریع است که برنامه های بسیاری رو پشتیبانی می کند که تمامی این برنامه ها قابل دانلود از طریق سایت سازنده می باشد. این برنامه ها با فرمت sb ارایه می شوند که مختص این توزیع هستند. این سیستم عامل با توجه به اندازه ی بسیار کوچک خود (۲۱۶ مگابایت) دارای گستره ای از برنامه های از پیش نصب شده برای استفاده های روزمره شامل یک رابط گرافیکی به خوبی سازمان یافته و ابزارهای بازیابی مفید برای مدیران سیستم می باشد.

در این سیستم عامل شما بعد از دانلود برنامه های مورد نیاز آن ها درون slax کپی کرده و بدون نیاز به نصب و پیکربندی از آن ها استفاده می نمایید و این برای کاربران ایرانی که سرعت اینترنت بسیار پایینی دارند بسیار عالیست زیرا با یکبار دانلود نرم افزارهای مورد نیاز و کپی کردن آن ها در هارد دیسک می توانند بعد از نصب دوباره slax برنامه ها رو درون سیستم عامل کپی کرده و از آن ها استفاده نمایند.

این سیستم عامل از دسکتاپ kde استفاده می کند از انواع سیستم های ۳۲ , ۶۴ بیت پشتیبانی می کند.با رم ۲۵۶ مگابایتی قابل اجراست و می توان برای سرور از ان استفاده کرد. ابزارهایی همچون اکتیور دایرکتوری . DHCP , DNS و TFTP را می توان با SLAX اجرا کرد. Slax قابل نصب بر روی هارد دیسک و قابل اجرا بر روی USB و CD است.

برای دانلود آخرین نسخه از سیستم عامل Slax با حجم تقریبی ۲۱۶ MB به صفحه دانلود در وب سایت رسمی این توزیع مراجعه نمایید و برای دانلود برنامه ها به این لینک بروید.

 طریقه ی دانلود برنامه ها :

برنامه ها ی این توزیع به ۱۵ قسمت طبقه بندی شده اند از قبیل Games , Graphics , system , network , … برای دانلود یکی از این دسته ها رو انتخاب می کنید و سپس لیستی از برنامه های موجود به نمایش درمیاد در میان برنامه ها , برنامه ی مورد نیاز خودتون رو پیدا می کنید و سپس برروی نام آن کلیک کرده و در صفحه ی بعد برنامه رو با توجه به ۳۲ یا ۶۴ بیت بود سیستمتان دانلود می نمایید.

این توزیع برای کاربرانی که تازه به لینوکس مهاجرت می کنند بسیار مناسب است و تقریبا تمام برنامه های سایر توزیع ها اعم از متن باز و متن بسته داراست. تصاویری از این سیستم عامل را در پایین مشاهده می نمایید:

 

منبع : fedorafans

One Reply to “معرفی توزیع سریع و زیبای slax”

  1. شهرام

    سلام
    من از ویندوز ۷ استفاده میکنم و میخواهم slax را نیز در کنار آن در یک درایو داشته باشم
    چگونه این دو را در کنار هم نصب کنم؟
    مانند نصب در فلش انجام دادم ولی در هارد لپ تاپ که ویندوز داره پیام عدم امکان نصب نشان میدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *