آموزش ساخت TAP

در این پست نحوه ساخت TAP شبکه را به شما آموزش خواهیم داد. در ایتدا یک تعریف مختصر از خود TAP خواهیم داشت سپس به مراحل آموزش پرداخته خواهد شد.

TAP چیست ؟

TAP یا Network TAP یک ابزار سخت افزاری Extenral است که برای هدف مانیتورینگ استفاده می شود. این ابزار ترافیک شبکه را Mirror کرده و ترافیک شبکه راه اصلی خود را نیز می پیماید. معمولا بر روی سوییچ ها نیز این قابلیت با نام پورت SPAN شناخته می شود.

برای آین آموزش به سه Key Stone و حدود ده تا پانزده سانتی متر کابل شبکه نیازداریم و وسیله ای که با آن بتوان کابل شبکه را لخت کرد.

حال کایل شبکه را بر اساس یکی از استانداردهای مشخص شده بر روی Key Stone (رنگ های مشخص شده) عبور دهید. (در تصویر از استاندارد B استفاده شده است)

سپس کابل ها را بر اساس همان استانداردی که در مرحله قبل انجام شد از طرفی در Key Stone رد کرده و از طرف دیگر بیرون بیاورید.

حال باید انتهای کابل را در Key Stone نهایی قرار دهید. توجه داشته باشید که باید حتما از استانداردی که در مراحل قبل استفاده کردید مجددا بهره بجویید.

مرحله آخر عبور کابل

به همین راحتی دستگاه TAP شما ساخته شده است. حال با استفاده از تستر شبکه می توانید آن را تست کنید.

اطمینان از درستی TAP

حال باید کابل شبکه ای را که می خواهید مانیتور کنید را به Key Stone اول متصل کرده و برای گرفتن خروچی باید از Key Stone‌ آخر استفاده کنید. Key Stone‌ میانی را نیز به دستگاهی که می خواهید بر روی آن شبکه را مانیتور کنید متصل کنید.

 

برای این که بر روی لینوکس خود بتوانید مثلا از طریق نرم افزار Wireshark شبکه را مانیتور کنید باید کابل شبکه را از Key Stone وسطی به کارت شبکه تان متصل کنید سپس برای اینکه کارت شبکه بر روی حالت مانیتورینگ باشد دستور زیر را اجرا کنید. در دستور زیر فرض بر این است که کارت شبکه شما eth0 است.

 


sudo ifconfig eth0 promisc

 

حتما پس از انجام مانیتورینگ در صورتی که در حال تست بر روی سیستم خودتان هستید، حالت بالا را با زدن دستور زیر غیر فعال کنید.

 


sudo ifconfig eth0 -promisc

 

این هم عکسی که از Wireshark گرفته شده در حالی شبکه را از طریق TAP ساخته شده مانیتور می کند.

 

آموزش ساخت TAP

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *